Hogyan előzd meg, hogy a medence vize zölddé váljon
- írta: Peitli Csilla
- 2021.07.06
Nyáron a vízé és az otthoni medencékké a főszerep. Csakhogy a nem megfelelő vízkezelés miatt egyik napról a másikra zöldre válthat a vizük, mint azt a riói olimpia medencéinél is láthattuk. Miért történik ez és mit tehetsz ellene?
A FINA honlapján olvasható magyarázat szerint 2016-ban a vegyszerek egyszerűen kifogytak az adagolóból, ami a pH csökkenéséhez vezetett. Így az olimpikonoknak maradt a zöldes árnyalatú víz, bár sietve azt is hozzátették, hogy a vízminták szerint a sportolók nem voltak kitéve semmilyen veszélyforrásnak. A zöld szín tehát nem feltétlenül jelent egészségügyi kockázatot, de se a kinézete, se a víz állaga nem csábít fürdésre. A jelenség mindig valamilyen algásodás jele. Az algaölő szerek alkalmazása mellett ilyenkor tehát a sokkolás a bevett kezelési mód. Létezik kifejezetten alga-sokk is, de a klór megnövelt koncentrációjú adagolása is egyfajta sokkolás.
Hogy ne zöldüljön a te kertedben se a víz, ügyelj a pH szintre. Szerencsére ma már vannak olyan adalékanyagok, amelyek beállítják ezt helyetted, így nem kell kémikussá képezned magad egy felfújható medence üzemeltetéséhez. Ilyen például az AquaFinesse Pool Puck-ja, ami medencéhez és jakuzzihoz is egyaránt használható.
Vízhez adagolt alapanyagok után fontos a motor járatása, hogy medence vizét teljesen átjárhassák a kémiai anyagok és elpusztítsák az algát. A sokkolás után pár óráig érdemes kerülni a víz használatát, mert ilyen mennyiségben a kemikáliák csíphetik a bőrt, a szemet és rombolóan hatnak a hajra. A Pool Puck ezzel szemben teljesen környezetbarát adalékanyag, tehát használata után akár azonnal fürödhetsz is.