Salakos pálya a nappaliban?
- írta: Zámborszky Éva
- 2019.11.05
...avagy a padlófelújítás rejtelmei.
A régi építésű házakban gyakori volt a vastag födémben a salakos, sittes feltöltés. Ezt érdemes legalább részben kicserélni.
A padló --> vakpadló felszedése után a párnafa és az alatta-közötte lévő homokréteget látjuk meg először.
Valljuk be, ez azért nem túl lélekemelő látvány.
A felső homokréteg már nagyrészt berázódott az alatta lévő salakszemcsék közé, azaz kicsit meggsüllyedt a párnafák között. A szétszáradáson túl részben ez is okozhatta a parketta recsegését. A fotón is látszik, hogy a deszkák is hajlottak, a méterenként lerakott párnafák egyik-másikát is megette az idő vagy a farontó bogarak. A sitt elhordás logisztikailag sem egyszerű és nagy piszokkal jár, de a fát és a salak felső rétegét el kell szállíttatni. A szintezésnek megfelelően új, kellőképpen száraz párnafák kerüljenek, kétszermosott homokkal, kvarchomokkal vagy fekete, expandált parafa granulátummal feltöltve. Miért nem betonnal? Az is egy megoldás, de
- a súlya az alatta lévő lakások vagy pince födémjének túl nagy terhelés lehet - még perlites beton alkalmazása esetén is
- a betonozáskor használt víz leszivároghat az alsóbb lakásokba/helyiségekbe
- ha nincs elég idő a kiszáradásához, akkor csúszhat a kivitelezés vagy a sietség miatt tönkremehet az új parketta vagy laminált padló.
A parafa granulátum nem porzik, rugalmas, hő-és hangszigetelő, így tökéletes választás az OSB lap alá, amire az úsztatott , ragasztott vagy szegezett padló kerül.