A hamburger világhódító útja

A hamburger Amerika egyik ikonikus étele. Amint meghalljuk ezt a szót, azonnal a globálisan elterjedt gyorsétterem-láncok tucat szendvicsei és az otthon grillezett ízletes húspogácsák jutnak az eszünkbe. De valóban amerikai találmány ez a közkedvelt fogás? Ki készítette az első hamburgert?


Erre a kérdésre sajnos nem tudunk válaszolni, hiszen több amerikai úriember is magának követeli a hamburger feltalálója címet. Az biztos, hogy az első írásos bizonyíték az étel nevének megjelenéséről 1873-ból származik: a Delmonico’s étterem étlapján szerepelt először a „Hamburg steak”, mely hagymával, fűszerekkel kevert, megsütött darált marhahús volt, de ezt az ételt még külön körettel szolgálták fel, nem zsemlébe vagy kenyérszeletek közé téve.

A hamburger jelenlegi formájában valamikor 1885 és 1904 között jelent meg, főleg vásárokon, fesztiválokon, vidámparkokban, cirkuszokban és nagyobb rendezvényeken árusították, ahol az embereknek nem volt kedvük leülni enni, így a két kenyér közé tett húspogácsát könnyedén magukkal tudták vinni és séta, nézelődés közben tudták elfogyasztani azt. A huszadik század elején ezután gombamód szaporodtak az útmenti hamburgerezők, bódék, éttermek. A hamburger elterjedése nagyban köszönhető az 1929-es gazdasági világválságnak is. A szűkös anyagi körülmények között ez az akkoriban olcsó és tápláló étel hamar népszerűvé vált, de az igaz áttörést az 1955-ben megalakuló McDonald's jelentette. Azóta megszámlálhatatlan hamburger került eladásra és elfogyasztásra a gyors étteremláncok keretein belül és kívül egyaránt. 

De honnan jön a név? Van bármi köze Hamburghoz? Természetesen van. Az Amerikában elhíresült "hamburger steak" nevét és elkészítési módját a New Yorkba kivándorló európaiak vitték magukkal. A 19. század végén Hamburg kikötője volt az egyik legnagyobb kikötő Európában, innen indult a legtöbb hajó Amerika felé. Itt árusították az éttermekben, fogadókban a darált marhából készített húspogácsákat.

Akkor ezek szerint az első hamburger húspogácsát Hamburgban készítették? Még mindig nem… A kikötővárosról mindössze a nevét kapta, de a darált húsból készült pogácsa tulajdonképpen minden közép- és kelet-európai, mediterrán vagy ázsiai nemzet gasztronómiájában fellelhető már hosszú évszázadok óta: gondoljunk csak a magyar fasírtra vagy vagdaltra, az erdélyi miccsre, a román mititeire, a délszláv csevapcsicsire vagy a török kebabra. De igazából ezzel sem kerülünk közelebb ahhoz a kérdéshez, hogy kis sütötte az első darált húsból készült húspogácsát, hiszen már egy Kr.u 1 századból származó ókori római recepteket tartalmazó szakácskönyvben is említésre került az apróra vágott húsból készült étel (vagdalt). Ez a legkorábbi említése ennek az ételnek, de sajnos ahhoz a szakácskönyv íróját, Marcus Apicius Gavius mesterszakácsot kellene megkérdeznünk, hogy ő honnan vette a receptjeit…

Ezek után egyértelműen láthatjuk, hogy a hamburgert ugyan Amerika tette híressé, de a világ szinte mindegy egyes szegletében „otthon van”.

>
Kérünk, hogy az optimális felhasználói élmény érdekében fogadd el a sütiket.